0 507 477 77 00
Sosyal Medya Hesaplarımız

Google Dalgalanmalarının Sebebi Nedir?

Google Dalgalanmalarının Sebebi Nedir?

Google dalgalanmalarının sebebi genelde yeni bir algoritma güncellemesidir. Ancak her dalgalanmada bir algoritma güncellemesi var diye düşünmek hatalı bir yaklaşım olacaktır. Google sıralamalarındaki dalgalanmalar yüzünden paniğe kapılabilirsiniz fakat aslına bakarsanız bu durum herkesin başına bir gün geliyor.

Google dalgalanmalarının sebebi birçok etkene bağlıyken, bu durumu düzeltmek için alabileceğiniz önlemler de var.

Google Dalgalanmalarının Nedeni

Birçoğunuz Google sıralamalarınızı aylık, haftalık hatta bazen günlük olarak kabul ediyorsunuz. Beş günlük bir periyodu ele alalım ve birinci, ikinci, sonra tekrar birinci sıraya geçip böyle devam ettiğinizi düşünelim. Fakat ilerleyen günlerde baktığınızda karşınıza ani dalgalanmalar çıkıyor, bir gün 5, bir gün 21, bir gün 8. sırada görüyorsunuz kendinizi.

Birçok kişi SEO danışmanlarına bunun nedenini ve ne yapması gerektiğini soruyor. Açıkçası dalgalanmalar üst sıralar yerine aşağılarda bulunan sayfalarda daha çok yaşanıyor. Tabi ki, ilk 5 sırada bulunan sitelerde bazı durumlarda bu dalgalanmalardan nasibini alabiliyor. Bunu kimi zaman web sitenizin içeriği ve son optimizasyon durumu, kimi zaman güncellenen yeni Google algoritmaları tetikliyor. Hatta öyle ki, coğrafi konumlara ve bilgisayarlara göre dahi sıralama sonuçları farklı gözükebiliyor.

Ne Yapmalı?

Eğer dalgalanmalar hızlı şekilde gerçekleşiyorsa, en başta paniğe kapılıp SEO çalışmalarınız konusunda kontrolü kaybetmeyin.

Yani doğrudan sert önlemler alıp önemli değişiklikler yapmamalısınız. Eğer bahsettiğimiz gibi günden güne ufak değişimler yaşanıyorsa bu genellikle normaldir.

Gözlemlemek için günleri değil, haftaları kullanın ve harekete geçmeden önce durumun farkına tamamen varın. Aynı zamanda rekabet içinde olduğunuz web siteleriyle de dalgalanma oranlarınızı kıyaslamanızı tavsiye ederiz.

Fakat şöylede bir durum var ki; 50-100 sayfa arasında içeriği bulunan bir internet siteniz olduğunu varsayalım ve bu sayfaların hepsinin sıralamaları aniden dibe vurduysa, bu noktada sorun var demektir.

Bu durumda tavsiyemiz kapsamlı bir araştırma içine girmeniz olacaktır. Neleri yanlış yaptığınıza bakın veya Google’ın bir hareketinizi cezalandırıp cezalandırmadığına karar verin. Kimi zaman link yapınızda sorun olabilir veya siteniz teknik problemler yaşayabilir.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1